ΠΑΟ 2 + Διαιτητές 1 vs ΗΡΑΚΛΗΣ LIU-J0 1 ... (3/11/07 08:40)

Στην σελίδα αυτή συγκεντρώσαμε μερικές από τις δηλώσεις των πρωταγωνιστών, αλλά και τα γραφόμενα των δημοσιογράφων σε εφημερίδες και sites. Οι υπογραμμίσεις δικές μας.

Εφημερίδα "Goal", αντιγραφή από το Goalday.gr 10:48 1/11

Συνεχίζεται...

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Βεντέτα άνοιξε μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ηρακλή. Οι πράσινοι, που θεωρούν τον εαυτό τους θιγμένο από τη διαιτησία στο Σούπερ Καπ, απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στο γηραιό και με τα λάθη των Δεληκωστίδη και Ράπτη που έπαιξαν έδρα επικράτησαν με 3-1 (25-19, 25-22, 23-25, 27-25) στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής παρουσία 1.000 θεατών στη Γλυφάδα.

Η ομάδα του Μάουρο Μπερούτο δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της, αλλά διατήρησε το αήττητο στο πρωτάθλημα, όμως ο Ηρακλής δικαιούται να έχει μεγάλα παράπονα από τους διαιτητές, ενώ σήμερα θα εκδώσει ανακοίνωση διαμαρτυρίας. Τον τόνο, όμως, έδωσε από χθες ο Αντρέι Κράβαρικ, που είπε: Για εμάς αυτό το παιχνίδι συνεχίζεται....Δεν τελείωσε. Ο Παναθηναϊκός πήρε τους 2 βαθμούς, οι διαιτητές τον 1 βαθμό και εμείς 0.

Αγχωμένος με τον Ηρακλή

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε σχέση με την ομάδα που νίκησε τον Ολυμπιακό το περασμένο Σάββατο. Σε έναν ακόμη αγώνα κόντρα στον Ηρακλή παρουσιάστηκε αγχωμένος. Παρότι προηγήθηκε 2-0 σετ, χρειάστηκαν δύο καθοριστικά σφυρίγματα, για να φθάσει στο καθαρό τρίποντο, που του δίνει το απόλυτο προβάδισμα στη βαθμολογία και την πρωτιά στον Α γύρο του πρωταθλήματος. Ο Ηρακλής, παρότι δεν πήρε πόντο και έχασε το αήττητό του στο εφετινό πρωτάθλημα, κέρδισε τις εντυπώσεις και συνέχισε την καλή παράδοση με τους πράσινους.

Ο άσσος Κονσταντίνοφ

Να σημειωθεί ότι ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Νίλσον, Κράβαρικ και τον νεαρό και άπειρο Παπαδημητρίου στη θέση του λίμπερο. Οι γηπεδούχοι στα δύο πρώτα σετ επικράτησαν χωρίς να παίζουν ποιοτικό βόλεϊ. Ο Ηρακλής άλλαξε τακτική στο σερβίς και περιστροφή και από το 3ο σετ άρχισε την αντεπίθεση. Στο 4ο σετ ο γηραιός προηγήθηκε 14-10 και 21-19, ενώ στο 22-22 δόθηκε από τους διαιτητές λανθασμένα παράβαση σε προσπάθεια του Κονσταντίνοφ, κάνοντας το σκορ 23-22. Με μπλοκ Σμαραγδή και επίθεση Ριβέρα ο Ηρακλής έφθασε μία ανάσα από την ισοφάριση σε 2-2 σετ, καθώς προηγήθηκε 24-23. Όμως ο άσσος του Κονσταντίνοφ δόθηκε άουτ από τους διαιτητές και έτσι, αντί να γίνει το 25-23, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 24-24 και τελικά πήρε και τη νίκη με 27-25, αποφεύγοντας τις περιπέτειες του τάι μπρέικ.

Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή: 9, 53, 9, 20. Διαιτητές: Δηληκωστίδης, Ράπτης.

ΠΑΟ (Μπερούτο): Μαρσέλο 2π. Αγκάμεζ 26 (21/35, 4 άσσοι), Ντάντε 13 (12/20), Μινούτσι 3, Ανδρεάδης 6, Κόβατς 5 / Στεφάνου (λ. - 76% υποδοχή), Κυριαζής 7, Ψάρρας .

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κρίστιανσον): Τίσερ 5π., Κονσταντίνοφ 14 (10/23, 3 άσσοι, 80% υποδοχή), Ριβέρα 15 (12/18, 2 άσσοι), Αχρεμ 19 (15/40), Σμαραγδής 10 (7/12), Κανέλλος 9 / Παπαδημητρίου (λ. - 61% υποδοχή), Κράβαρικ 2.

Μας έκλεψαν

Καυστικός στις δηλώσεις του ήταν ο προπονητής του Ηρακλή Αντερς Κρίστιανσον: Αξίζαμε κάτι καλύτερο. Το σκορ έπρεπε να ήταν 2-2 σετ. Δεν ξέρω τι θα γινόταν στο 5ο σετ, αλλά το σίγουρο είναι ότι οι διαιτητές μας έκλεψαν ένα βαθμό που θα μας φανεί πολύτιμος στη συνέχεια. Εχουμε τον αγώνα στο Β γύρο στην έδρα μας. Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς μέσα σε λίγα λεπτά έκαναν οι διαιτητές δύο λάθη τόσο σημαντικά. Ειδικά στο σερβίς του Κονσταντίνοφ, που ήταν πεντακάθαρα μέσα, όφειλαν οι διαιτητές να το δουν. Δεν υπάρχει δικαιολογία. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, έδειξε χαρακτήρα και μάλιστα χωρίς τους Νίλσον και Κράβαρικ.

Σχετικά για την επιλογή του Παπαδημητρίου ως λίμπερο, είπε: Το πρωί ο Μπρουκς δεν έκανε προπόνηση λόγω ενοχλήσεων που είχε στην πλάτη και έτσι επέλεξα να χρησιμοποιήσω τον Παπαδημητρίου, ο οποίος βοήθησε την ομάδα.

Το αίμα μας πίσω

Ο Αμαραλ Ντάντε το είδε ως ευκαιρία για ρεβάνς για την απώλεια του Σούπερ Καπ: Ήταν ένα υπέροχο παιχνίδι. Ο Ηρακλής έπαιξε πολύ καλά στο σερβίς και μας δυσκόλεψε στην άμυνα και στην κόντρα επίθεση. Πήραμε πολλές μπάλες στην άμυνα, αλλά δεν τις εκμεταλλευτήκαμε και κάναμε και αρκετά λάθη. Το σημαντικό, όμως, είναι ότι πήραμε το αίμα μας πίσω.

Και την χαμένη τιμή του Δεληκωστίδη λέμε εμείς.

Παράδειγμα

Ο Μάουρο Μπερούτο, παρά τη νίκη, δεν έμεινε ευχαριστημένος: Ηταν ένα νευρικό παιχνίδι και αυτό φαίνεται στην υποδοχή και την άμυνα. Το 2ο σετ το κερδίσαμε από την υποδοχή του Κόβατς και αυτό πρέπει να αποτελεί παράδειγμα παιχνιδιού. Ηταν ένα ματς πολύ σημαντικό και δύσκολο με τις δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Ιεροσυλία

Στο ελληνικό βόλεϊ που έχουν φτύσει τον Ντάντε, που έχουν διώξει τον Μοντάλι και ξεχνούν εν μία νυκτί ανθρώπους που έχουν προσφέρει τα μέγιστα στο άθλημα, δεν θα μπορούσε να γλιτώσει ο Πλάμεν Κονσταντίνοφ. Ο αθλητής που χάρισε στον Παναθηναϊκό το πρωτάθλημα του 2004, αποδοκιμάστηκε από μερικούς ... ανιστόρητους (τουλάχιστον) χθες στη Γλυφάδα, επειδή τόλμησε να ζητήσει το δίκιο του για τον παλικαρίσιο άσσο που κέρδισε στο 4ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 2-1 σετ για τον Παναθηναϊκό και 24-23 για τον Ηρακλή.

Ο Παναθηναϊκός με λάθη των διαιτητών επικράτησε 3-1, ενώ ο Βούλγαρος ακραίος του Ηρακλή -παρά το παράπονό του- απέδειξε για άλλη μία φορά πόσο μεγάλος αθλητής είναι. Χειροκρότησε τους οπαδούς του Παναθηναϊκού, αποθεώθηκε από αυτούς που γνωρίζουν τη μέγιστη προσφορά του και αποχώρησε σαν πραγματικός πρωταθλητής από το γήπεδο. Να σημειωθεί, πάντως, πως στην παρουσίαση των ομάδων οι Κονσταντίνοφ και Σμαραγδής χειροκροτήθηκαν.

Ανακοίνωση ΤΑΠ ΗΡΑΚΛΗ, αντιγραφή από το Goalday.gr 16:52 1/11

Ο ΠΑΟ κέρδισε, το βόλεϊ έχασε

Με μια λιτή ανακοίνωση αντέδρασε τελικά ο Ηρακλής για τη διαιτησία που του στέρησε τουλάχιστον έναν βαθμό στο χθεσινό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ο γηραιός διαμαρτύρεται δίκαια για δύο ανάποδα σφυρίγματα στο τέταρτο σετ το οποίο έπρεπε να κατακτήσει (θα ισοφάριζε σε 2-2 σετ και θα κέρδιζε έναν πόντο).

Η ανακοίνωση του ΤΑΠ Ηρακλής ανέφερε:

Ο ΠΑΟ κέρδισε το βόλεϊ έχασε.

Δείξαμε για μία ακόμη φορά ποιος είναι ο καλύτερος μέσα στο γήπεδο και θα το ξαναδείξουμε όταν έρθει η ώρα των τίτλων.

Ελπίζουμε αν και δεν το πιστεύουμε ότι κάποιοι που ανήκουν σε όλα τα επίπεδα του χώρου της διαιτησίας θα σταματήσουν να ασχολούνται με το άθλημα αφού μόνο ζημία προκαλούν.

Συγχαρητήρια στους παίκτες και στους προπονητές της ομάδας μας.

Όσο για τους διαιτητές ... "Άριστοι", αντιγραφή από το Goalday.gr 11:11 2/11

O παρατηρητής διαιτησίας Στέφανος Βασιλειάδης δικαιώνει τους δύο ρέφερι του ντέρμπι Παναθηναϊκού - Ηρακλή αφού όταν ρωτήθηκε για τη βαθμολογία των Δεληκωστίδη, Ράπτη είπε: Συνολικά είχαν καλή διαιτησία, σχεδόν άριστη και πήραν υψηλή βαθμολογία.

Πήγαν... σύννεφο

Πάντως, την ώρα που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι παράγοντες του Ηρακλή για να διαμαρτυρηθούν παραλίγο να γίνει μετωπική μεταξύ του προέδρου του γηραιού Νίκου Παναγόπουλου και του γενικού αρχηγού του Παναθηναϊκού Πανίκου Χρυσοστόμου. Τα σπρωξίδια πήγαν σύννεφο και ο Πανίκος, που δεν γνωρίζει και πολλά από βόλεϊ, επανήλθε στην τάξη μετά την καταλυτική παρέμβαση του Βλάση Σταθοκωστόπουλου.

Δεληκωστίδης στη Μίκρα

Ο Πλάμεν Κονσταντίνοφ δεν σχολίασε τις αποδοκιμασίες κάποιων οπαδών του Παναθηναϊκού, αλλά έκανε ειρωνική δήλωση για τη διαιτησία: Μετά τη σφαγή της Γλυφάδας, η λίγκα πρέπει να ορίσει τον Δεληκωστίδη διαιτητή και στον αγώνα του Β γύρου στη Θεσσαλονίκη και να του απαγορεύσει να αρρωστήσει πριν από τον αγώνα.

Αντιγραφή από το Goalday.gr 11:18 2/11

Το τάι μπρέικ που δεν παίχτηκε εντός του αγωνιστικού χώρου μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ηρακλή δόθηκε χθες από τα σάιτ των δύο συλλόγων, που έβγαλαν τα... μαχαίρια και μέσω των σάιτ τους δημοσίευσαν σκληρές ανακοινώσεις. Σιωπηρά ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον αγώνα του Β γύρου δικαιώνοντας τη δήλωση του Αντρέι Κράβαρικ ότι αυτό το ντέρμπι δεν τελειώνει εδώ....

Αρχικά ανακοίνωση εξέδωσε ο Ηρακλής με τον ειρωνικό τίτλο Ο ΠΑΟ κέρδισε, το βόλεϊ έχασε και αναφέρει: ....

Αλλοίωση και πρωταθλητής

Ακολούθως, στο επίσημο σάιτ του γηραιού δημοσιεύτηκε ανακοίνωση της λέσχης οπαδών Αντώνης Αρτακιανός, Θεόφιλος Σφέτκος (εννοεί την Λέσχη Φίλων Βέλεϊ ΗΡΑΚΛΗ, το κείμενο της οποίας υπογράφουν οι κ.κ. Αντώνης Αρτακιανός και Θεόφιλος Σφέτκος σαν μέλη του Δ.Σ. της Λέσχης) που προφανώς εκφράζει και τη διοίκηση του ΤΑΠ: Καταγγέλλουμε την απαράδεκτη διαιτησία των Δεληκωστίδη, Ράπτη. Με τα σφυρίγματά τους, ειδικά στο 4ο σετ, καταδίκασαν την ομάδα μας σε άδικη ήττα. Η φίλαθλη Ελλάδα παρακολούθησε ξεκάθαρη αλλοίωση αποτελέσματος σε βάρος της ομάδας που έχει υπάρξει τα τελευταία χρόνια πρότυπο και πρεσβευτής του ελληνικού βόλεϊ σε όλη την Ευρώπη. Ζητούμε την παρέμβαση όλων των αρμόδιων φορέων για να μην παρατηρηθούν αντίστοιχα φαινόμενα στο μέλλον. Συγχαίρουμε τους παίκτες της ομάδας βόλεϊ του Ηρακλή για την εξαιρετική προσπάθεια και την κόσμια συμπεριφορά που επέδειξαν κατά τη διάρκεια του αγώνα, παρά τις διοικητικές προκλήσεις που δέχθηκαν και ενημερώνουμε το κατεστημένο του κέντρου ότι όσες ανάλογες προσπάθειες κι αν καταβάλουν στο μέλλον, ο Ηρακλής θα είναι πάλι πρωταθλητής.

Χάθηκαν τίτλοι

Σε απάντηση το πράσινο ΤΑΠ άφησε αιχμές για διαιτησίες που στο παρελθόν σε αναμετρήσεις με τον Ηρακλή κόστισαν στον Παναθηναϊκό την κατάκτηση τίτλων φωτογραφίζοντας το Σούπερ Καπ 2007 και τον ημιτελικό του Κυπέλλου 2005 στο Ρέθυμνο και καυτηρίασε την ομαδική είσοδο των παραγόντων του ΤΑΠ Ηρακλής στον αγωνιστικό χώρο προχθές στη Γλυφάδα. Η ανακοίνωση αναφέρει: Ο Παναθηναϊκός έχει πληρώσει ακριβά τα διαιτητικά λάθη και μάλιστα σε αναμετρήσεις με τον Ηρακλή, με κόστος όχι μόνο ένα σετ αλλά σε αγώνες ημιτελικών και τελικών, όπου κρίθηκαν τίτλοι. Ολα αυτά χωρίς ποτέ παράγοντές της να διανοηθούν να εισβάλουν στον αγωνιστικό χώρο να διαμαρτυρηθούν, προκαλώντας τους διαιτητές, τους παίκτες και τον κόσμο. Ο πρόεδρος του ΤΑΑ Παναθηναϊκός, Βλάσης Σταθοκωστόπουλος, από την επόμενη μέρα του Σούπερ Καπ 2007 στη Θεσσαλονίκη είχε επισημάνει πως με κακές διαιτησίες και εχθρικές έδρες δεν κερδίζονται οι αγώνες. Ο Παναθηναϊκός σέβεται τους αντιπάλους του, έχει κάνει μεγάλες προσπάθειες για τη βελτίωση των συνθηκών στα γήπεδα του ελληνικού βόλεϊ και το ίδιο θα συνεχίσει να πράττει και στο μέλλον, σκληραίνοντας την τακτική του προς πάσα κατεύθυνση. Πάνω από όλα δεν θα επιτρέψει σε κανέναν να χρησιμοποιήσει τις επιτυχίες των παικτών του ως άλλοθι για τις αποτυχίες των αντιπάλων του.

Αντιγραφή από το GSportime.gr 21:05 31/10

Αυτό ήταν ντέρμπι...

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Ηρακλή στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ ανδρών με 3-1 σετ. Οι "πράσινοι"  σε αντίθεση με το πρόσφατο ματς με τον Ολυμπιακό, τα βρήκαν μπαστούνια απέναντι στο "γηραιό", που παρά τις απουσίες του χτύπησε το παιχνίδι στα ίσα. Μάλιστα οι παίκτες του Άντερς Κρίστιανσον δικαιολογημένα διαμαρτύρονται για τις αποφάσεις των διαιτητών στους τελευταίους πόντους του τέταρτου σετ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο σετ, εκεί όπου ο Ηρακλής αντιμετώπισε τεράστια προβλήματα στην υποδοχή, με τον Θεοδόση Παπαδημητρίου να μην ανταποκρίνεται επαρκώς στο ντεμπούτο με τη φανέλα του "γηραιού" στη θέση του λίμπερο. Η εικόνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο με τους παίκτες του Κρίστιανσον να βρίσκουν ρυθμό να προηγούνται με 18-21, αλλά να μην έχουν καθαρό μυαλό στους τελευταίους κρίσιμους πόντους.

Πραγματική μάχη έγινε στο τρίτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν πόντο πόντο, αλλά τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στο πρόσωπου των Κονσταντίνοφ και Κανέλλου και να μειώνουν έτσι σε 2-1 σετ. Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος ο Ηρακλής έλεγχε απόλυτα το ρυθμό στο τέταρτο σετ με τους διαιτητές όμως να του στερούν τη δυνατότητα να ατείλει το παιχνίδι στη διαδικασία του τάι μπρέικ. Συγκεκριμένα στο 22-22 καταλογίστηκε λανθασμένα άουτ σε επίθεση του Κονσταντίνοφ, ενώ στο 23-24 ο άσσος του Βούλγαρου ακραίου, με τον οποίο ο Ηρακλής θα κατακτούσε το σετ, δόθηκε και πάλι εκτός γηπέδου. Μ' αυτά και μ' αυτά ο Παναθηναϊκός έκανε το οκτώ στα οκτώ και εδραιώθηκε στην πρώτη θέση.